CEMİL ALTINBİLEK

27/12/2005 AKŞAM GAZETESİ

Hakime soruşturmada tek yetkili bakan değil
DANIŞTAY, hakim ve savcılar hakkında yapılan şikayetlerde, soruşturma açılıp açılmaması konusunda Adalet Bakanı´nı tek başına yetkili kılan uygulamaya son verdi. Danıştay´ın kararına konu dava, Cemil Altınbilek adlı

Hakime soruşturmada tek yetkili bakan değil
DANIŞTAY, hakim ve savcılar hakkında yapılan şikayetlerde, soruşturma açılıp açılmaması konusunda Adalet Bakanı´nı tek başına yetkili kılan uygulamaya son verdi. Danıştay´ın kararına konu dava, Cemil Altınbilek adlı vatandaşın, Pendik, Kartal ve Kadıköy´de görev yapan bazı hakim ve savcılar hakkında Adalet Bakanlığı´na yaptığı şikayetin ´işlem yapılmasına gerek yok´ kararı verilmesi üzerine açıldı.

Bakanlığın bu kararına karşı Ankara 12´nci İdare Mahkemesi´ne dava açan Altınbilek, kararın iptal edilmesini istedi. Davayı inceleyen mahkeme ´iptal´ talebini reddetti. Altınbilek davayı Danıştay´a taşıdı. Danıştay 5´inci Dairesi itirazı yerinde bularak mahkemenin kararını bozdu ve Adalet Bakanlığı´nı hakim ve savcılarla ilgili şikayetlerde tek başına yetkili kılan uygulamaya son verdi. Kararda, idarenin her türlü eylemine karşı yargı yolunun açık olduğu hatırlatıldı. Danıştay´ın bu kararı, Rektör Yücel Aşkın´ın tutuklanmasına karar veren hakim ve savcılar hakkında Adalet Bakanlığı´na yapılan şikayetle ilgili gelişmeyi de etkileyecek. Bakanlık, YÖK´ün yaptığı şikayetle ilgili olarak ´İşleme gerek yok´ kararı verirse, bu karara karşı Bölge İdare Mahkemesi Danıştay´a itirazda bulunabilecek.

ANKARA