CEMİL ALTINBİLEK

TÜRK KÜLTÜRÜNDE MANİSA

Geçen Cumartesi (07 Nisan 2012) günü Türk Kadınları Kültür Derneği ile Manisa Belediyesi´nin müşterek hazırladıkları Türk Kültüründe Manisa konulu bir programa iştirak ettim. Bu söyleşide altı konuşmacı sunum yaptı. Seçtikleri konular halkımızın da ilgisini çekecek konulardı. İlgi ile izledim ve dinledim.


Sanıyorum programı hazırlayanlar ilginin fazla olacağını umarak Kültür Sitesi´nde büyük salon olan Lale Salonu´nu uygun görmüşler.Ama gelin görün salonda tamamı 50-60 kişi vardı. Bu ilgi azlığı iki sebepten olabilir diye düşündüm. İlki iyi duyurulamaması olabilir,öteki de halkımızın ve aydınlarımızın ilgisizliği gibi durdu bende. Oldum bittim böyle konferans,panel v.b. gibi programlara ilgi az olur, ama sonradan bazı kişilerle yaptığım araştırmada görüştüklerimin hemen hepsi haberdar olmadıklarını söylediler. Mesela bende bir dost aracılığı ile bilgilendim. Anlaşılacağı gibi tesadüfen.


Yanlış anlaşılmasın. Bu yazdıklarım,bu çalışmayı yapanları suçlamak için değildir. Yalnız bu bir uygulamalı tecrübe olsa gerek.


Neyse biz gelelim programa. Dernek Başkanı Sayın Sevilay Altan´ın günün önemini belirten açış konuşmasından sonra asıl sunumu yapacak olan konuşmacılar sıra ile söz aldılar.


Prof.Dr. Sayın Ferudun Emecen, Saruhanoğulları ve Osmanlı döneminde Manisa ile ilgili konuşarak özellikle İlyas Bey Mescidi ve Ulu Camii ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Ferudun hocamız 1980 yılında Manisa ile ilgili şehrimizde çok önemli çalışmalar yapmıştı. Kendisiyle yaptığımız özel sohbette o zamanlar benimle görüştüğünden söz etti. Ben hatırlayamadım ama Manisa´ya yaptığı hizmetlerden teşekkür ederim.


İkinci konuşmacı Manisamıza yaptığı en büyük hizmetleri veren Yrd.Doç.Dr. Necdet Bilgi hocamız. Tanzimat,Meşrutiyet ve Cumhuriyet döneminde Manisa isimli sunumunda özellikle o dönemlerde Manisa´daki nüfus hareketlerini ortaya koydu. Bilindiği gibi Necdet Bey, ´İstiklal Savaşı´nda bir bestekar: Müftü Ahmet Alim Efendi´ isimli eserin müellifidir.


Üçüncü konuşmacı İstanbul´daki temsilcimiz Avukat Cemil Altınbilek oldu. Manisa´da Musiki Tarihi isimli sunumunda Çerkez Mehmet Efendi,onun talebeleri ve daha sonraki Musiki otoriteleri olan Müftü Alim Efendi,Çorapçı Ahmet Efendi,Azgar Efendi gibi büyük Musiki üstadlarını dinleyenlere tanıttı.Sağ olsun.


Manisa Mimari Tarihi ile ilgili sunumu, programa göre Yüksek Mimar Özcan Ergiydiren yapacakken bilmediğimiz bir sebeple bulunamadı.Onun yerine Yrd.Doç.Dr. Sema Küskü konuştu.Doğrusu çok güzel hazırlanmış bir sunumdu. Bilgisayarındaki CD´lerle şehrimizdeki önemli yapıları görsel bir şekilde ortaya koydu.Şükranlar Sema Hocam.


Türk Edebiyatında Manisa isimli sunumda ise Yrd.Doç.Dr.Ünal Şener, Manisa´dan gelmiş geçmiş ve edebi eserler vermiş yazar ve şairlerden örnekler sundu.


Yrd.Doç.Dr. Süleyman Gökbulut da Manisa´da Tasavvuf Kültürü isimli sunumda Mevlevilikten Bektaşiliğe,Halvetilikten Uşşakiliğe ve Rufailiğe kadar ne kadar Tarikat ehli varsa İshak Çelebi´den Yiğitbaş Ahmet Marmaravi hazretlerine, Hasan Kenzi hazretlerinden Rufai Şeyhi Antakyalı Ahmet Vehbi Efendi´ye kadar bu ehli tarikatı rahmetle andı.


Bir çok defa haddimi aşarak dile getirdiğim gibi bu defa da gerek hazırlıyanların iyi organizasyon yapamaması ve gerekse halkımızın özellikle aydınlarımızın böyle çalışmalara yeterli ilgiyi göstermemeleri sonucu bu güzelim program da layık olduğu ilgiden uzak sona erdi.Halbuki böyle olmamalı.Hep dediğim gibi Manisalı Manisa´ya sahip çıkmalı ama her şeye rağmen hiç de umutsuz değilim.


MANİSA BİZİMDİR.

http://www.manisahabergazetesi.com.tr/v2/koseyazisi-407-TURK-KULTURUNDE-MANISA.html