CEMİL ALTINBİLEK

Manisalı Avukat Cemil Altınbilek'ten "Hoca Cahit Gözkan'ın Musiki Mirası

Aslen Manisalı olan ve iş yaşamını avukat olarak İstanbul´da sürdüren Cemil Altınbilek "Hoca Cahit Gözkan´ın Musiki Mirası"nı kitaplaştırarak kültür hayatına katkıda bulundu. Avukatlıkla birlikte udiliği de kendisine uğraş olarak seçen Altınbilek, bestekar Cahit Gözkan´ın da eski bir öğrencisi.
Kitap Gözkan´ın en önemli mirası olarak muhafaza edilip bugüne gelen "Kütük" adlı nota defterinden oluşuyor. Kütüğün müellifi ise Enderun´un meşhur musiki hocalarından Latif Ağa´nın öğrencisi olan Kanuni Mehmet Bey. Avukat Cemil Altınbilek kütüğün özelliğini Enderun ve Mızıka-i Hümayun´daki musiki repertuarının en orijinal hali ile kaydedildiği bir kaynak eser olması olarak açıklıyor. Ayrıca döneminin icra tarzını yansıtan kütüğün içinde yer alan pek çok eserin de Enderun ve Mızıka-i Hümayun mensubu bestekarların ağzından yazıldığını belirtiyor.
Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı tarafından yayınlanan kitabın arkasında da meraklıları için bir CD bulunuyor. Avukat Cemil Altınbilek´in uzun uğraşlar sonucunda hazırladığı "Hoca Cahit Gözkan´ın Musiki Mirası" kitabı musikiye gönül verenlerin ufkunu genişletecek bir başvuru kaynağı.

http://www.yeniasir.com.tr/Sarmasik/2010/10/17/manisali_avukat_cemil_altinbilekten_hoca_cahit_gozkanin_musiki_mirasi