CEMİL ALTINBİLEK

Manisa'da Üniversite

Manisa´da Üniversite
Manisa Denge Gazetesi/02.10.2006/www.etvmanisa.com

MANİSA´DA ÜNİVERSİTE

Medyada yer alan haberlerden ekim ayı içinde Manisa Celal Bayar Üniversitesinde rektörlük seçimleri olacağını öğreniyoruz.

Rektörün kim olabileceği hakkında fikrimiz yok. Ancak Üniversitenin, Manisa´nın bilim, kültür ve sanat dünyası üzerinde son derece etkili olması gerektiğini biliyoruz.

İlmin çağımızdaki adresi olan Üniversitelerin, Kültür ve sanat´ın da merkezi olması gerektiğinden şüphe yoktur. Zira en donanımlı eğitim ve öğretim kadro ve ekipmanlarına sahip, döner sermayesi, bağımsız bir bütçesi ve yönetim şekli olan Üniversitelerin, kuruluş amacı da bu yöndedir.

Manisa Celal Bayar Üniversitesinin de bir kültür sanat kulübü olduğunu ve bir Türk Müziği Korosunun bulunduğunu biliyoruz. Hatta Manisa Yöresi Türk Tarihi ve Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezinin Üniversitenin bünyesi içinde varolduğunu, bu merkezin çalışmalarında kullanılmak üzere, Sultan Camii Külliyesi içindeki, tarihi Hazfa Sultan Darüşşifa binası, yine yakın zamanda restore edilmiş olan tarihi Manisa Mevlevihane binasının, ilgili Bakanlıklar tarafından, bu merkeze tahsis edilmiş olmasını takdire karşılıyoruz.

Manisa tarihi ve kültürü üzerine araştırmalar yapan bu merkez, kuruluşunu müteakip birçok ayrı konuda düzenlediği konferans ve yayınladığı kitaplar ile Manisa´nın kültür merkezi olma hüviyetini kazanmışken, son dönem Üniversite Rektörlüğünün gereken önem ve desteği vermemesi sonucu, faaliyetlerini durdurma noktasına gelmiş ve neticede Manisa Kültür hayatı zarar görmüştür.

Konu Manisa olunca bireysel çekişmelerin ve siyasi tercihlerin arka planda kalması gerekir.

Bu yüzdendir ki, seçilecek rektörün şahsı ile ilgilenmiyoruz. Ama Manisa tarihi, kültürü ve bilim dünyasına yaklaşımlarını son derece önemsiyor ve takip ediyoruz.

Bir de Üniversiteyi ve Rektörünü, başta resmi veya diğer sivil toplum örgütlerinin düzenlediği çeşitli organizasyonlar içinde göremiyoruz. Halbuki Manisa´nın sosyal ve kültürel her türlü faaliyeti içersinde, Üniversite aktif bir rol oynamadır.

Manisa Celal Bayar Üniversitesinde oluşacak yeni yönetim ile birlikte, Üniversitenin Manisa´nın tarihine, sanatına, kültürüne, kalkınma projelerine velhasıl Manisa ile ilgili her türlü organizasyona daha aktif katkılarda bulunmasını temenni ediyorum.

Son olarak, Celal Bayar önemli bir devlet adamı olsa da, Üniversiteye Manisa´yı çağrıştıracak daha uygun bir isim verilmesi yönündeki Manisa´da ki hakim görüş ve beklentiyi de hatırlatmam gerekiyor.

avukat@cemilaltinbilek.com