CEMİL ALTINBİLEK

Manisa Develi Köylüleri

Manisa Develi Köylüleri
Manisa Denge Gazetesi/16.10.2006/www.etvmanisa.com

Manisa Develi Köylüleri

İstanbul´dayım, ama Manisa´da ne olup, bittiğini dakika, dakika izliyorum. İnternette yer alan "www.etvmanisa.com" sitesi bilgisayarımın açılış sayfası. Hem E TV´ yi, hem de yerel gazeteleri internet sayfalarında takip ederken, haftalardır süren Develi Köylülerinin çöp alanı sebebiyle yaptıkları eylemleri, doğrusu yadırgıyordum.

Zira, Manisa´ da çöp yeri filan köye nakledildi diye, köylülerin toplanıp, haftalarca, aylarca gösteri yapması, Manisalı meşrebine, mizacına ve bu güne kadar ki halk ile kamu kuruluşları arsındaki yerleşik temaüllere, bilhassa da Manisalının, devlet kurumları karşısındaki mülayim, yumuşak başlı, itaatkar temayülüne uygun değildi.

Derken işin şekli anlaşıldı. Develi Köyünde kurulacak çöp depolama ve bertaraf tesislerinin, develi köylüleri ve Koldere Belde sakinlerince istenmeyeceği ve de burada eyleme ve de bir provokasyona uygun bir zemin doğduğunu, Devlet-Millet düşmanı bazı şer odakları derhal görüp, hareket etmekte de gecikmemişler ve Manisalı Köylülere eylem yapmayı öğrettikleri bahanesiyle de bir hayli de sevinmişlerdi.

Ama, maske düşmüş, yüz görünmüştür. Gerçek Manisalı, Devlet-Millet düşmanlarının arkasından gitmeyecektir. Gidecek olanların da, maskesini düşürecek Manisalılar yeterli güce ve aklı selime sahiptirler.

Zira, Manisalının bu itaatkar temayülü Devlete karşıdır. Yoksa Devlet-Millet düşmanlarına karşı nasıl efeleneceğini de yine Manisalı bilir.

Diğer taraftan, yapılacak çöp toplama ve imha tesisleri için, seçilen yer uygun değil ise, izlenecek hukuki prosedür bellidir. Önce Develi Köyü Muhtarlığı ve Koldere Belediyesi, İdareye müracaat yapar, sonuç alamaz ise, İdare Mahkemelerine başvurur ve bu projenin iptaline ilişkin, kendilerince haklı sebeplerini göstererek dava açar. Hatta dava sonucunu beklemeden, yürütmeyi durdurma talep edilir. Bir taraftan da İdaredeki yetkililerle görüşme-mekik diplomasisi sürdürülür. Elbette makul olan talepler İdare tarafından da kale alınır. Bir noktada konsensüs sağlanır.

Olay bu kadar basit ve nettir. Sokaklara dökülüp nümayişler yapılacak bir olay değildir. Asıl tepki gösterilecek olay; güneydoğudan gelen şehit cenazeleridir. Eğer bu insanlar Memleketlerini seven, Devletine, Milletine sahip çıkan şahıslar ise, 20 yaşında kahpe bir kurşunla vatanı, milleti, devleti uğruna şehit düşen civanmert memleket çocuklarının cenaze törenlerine buyursunlar, gelsinler. Bu Ülkeyi bölmeyi hedefleyen, terörist başlarının posterleri önünde poz verip, bu memlekete yarar sağlayacakları masalına, Manisalıları inandıramazlar. Manisa´yı karıştırmaya şer odaklarının gücü yetmeyecektir.

Av.Cemil Altınbilek