CEMİL ALTINBİLEK

İstanbul'da Manisa Sergisi

İstanbul´da Manisa Sergisi
Manisa Denge Gazetesi/27.10.2006/www.etvmanisa.com

İstanbul´da Manisa Sergisi

26 Ağustos´ dan 09 Eylül´e 1922 Manisa ve Ege´nin Kurtuluşu konulu Fotoğraf sergisi, 14 Ekim 2006 da İstanbul Dolmabahçe Sarayında görücüye çıktı. İstanbul´daki Manisalılar Derneğinin organizasyonu ile gerçekleşen bu sergi, Manisa´dan geldi.

Manisa Kültür ve Sanat Kurumu Derneği Başkanı Mustafa Pala ve Yönetim Kurulu Üyeleri Manisa´da sergilenen bu fotğrafları, otomobillerine doldurup İstanbul´a kadar bizzat getirip Dolmabahçe Sarayında kamu oyunun dikkatlerine sundular. Kendilerine bu zahmetleri için teşekkür ediyoruz.

Ancak, sergiyi gezip, Mustafa Pala´nın sunumunu dinledikten sonra, bu serginin değerini bir kere daha anladık.

Zira sergi, "Kurtuluş Savaşı" içinde çekilmiş filim ve fotoğraflarla birinci derecede belge olma niteliğine sahip, son derece etkileyici ve her Manisalının izlemesi gereken karelerden oluşmaktadır.

Kurtuluş savaşındaki Manisa ve İzmir görüntüleri bizi o günlere götürüp, aile hatıralarımızı nüksettirirken, kah hüzünlendik, kah sevindik, ama hep gururlandık, gözlerimizin yaşarmasını engelleyemedik.

Adım, adım işgalden kurtulurken;

-Atlarının üstünde Mehmetçik Nif Çayını geçerek, Manisa´ya İstasyon ve Turgutlu yönünden girdi.

-Şehre girerken cereyan eden çatışmaları izledik.

-Top mermilerinin isabet ettiği askerlerimiz vuruldu.

-Yanan Manisa´ya Mehmetçik girdiğinde, Dağda olan Manisalılar büyük bir sevinçle koşarak şehre indiler, askerlerimizi kucakladılar.

-Yunan karargahı olarak kullanılan binadan, Yunan bayrağının sökülüp, Türk Bayrağının dikildiğini gördük.

-Süvari ve Piyadelerimiz Sabuncu Boğazından geçerek Bornova ve Çiğli yönünden İzmir´e ilerlediler.

-Mürsel ve Fahrettin Altay Paşaların İzmir´e girerken yüz hatlarında zafer ifadelerini seyrettik.

-Konak ve Kordon´ dan geçen askerlerimizin, Çeşme sahillerinde kaçışan "kılıç artığı" Yunan askerlerini esir alışlarını izledik.

Kahraman Türk Ordusunun ve Milletinin unutulmayacak hatıratı içindeki bu zafer ve kurtuluş coşkusu, ancak bu kadar fotoğraflanabilir idi.

Kurtuluş Savaşında Manisa ve Ege konulu bu fotoğraf sergisi 1 Kasım´ a kadar Dolmabahçe Sarayında açık kalacak.

Artık uzayan Bayram tatillerinde boşalan İstanbul´a Anadolu´nun çeşitli vilayetlerinden olduğu gibi Bayram ve tatil Gezmesine gelen Manisalılarımız var.

Gerek İstanbul´ daki Manisalılar, gerekse Manisa´ dan İstanbul´ a gelen Manisalılar. İstanbul Dolmabahçe Sarayında da Manisa izi ve hatıralarını bulabilirler.

avukat@cemilaltinbilek.com