CEMİL ALTINBİLEK

Zeytinburnu Geleneksel Tıp Festivali

Manisa Denge Gazetesi 23.06.2006

Zeytinburnu Geleneksel Tıp Festivali,

"Mesir Manisa´nındır, Merkez Efendi hepimizin."

İstanbul Zeytinburnu´nda Merkez Efendi Camii ve türbesinin bulunduğu tarihi meydanda, her yıl, haziran ayında, Merkez Efendi Geleneksel Tıp Festivali düzenlenmektedir. Bu festivale her sene Manisa Mesir ve Turizm Derneği aktif olarak katılır, en baş köşede açtığı stant da "Mesir Macunumuzu" sergiler ve satışını da yapar, Manisa´nın önde gelen simaları da, ya konuşmacı, ya da misafir olarak bir hafta süren etkinliklerde bulunurlardı.

Bu yıl da 7. si düzenlenen festivalde, maalesef bir Manisalı katılımı ve varlığı göze çarpmadı. Bu durum Manisamızın tarihi değerlerinin başında gelen, Mesir ve Merkez Efendi´ ye yeterince sahip çıkılmadığını göstermektedir.

Halbuki Zeytinburnu Belediye Başkanlığı, bütün dünyada büyük atak yapmış olan doğal tıp alanında, Merkez Efendiyi tarihte bir ilk olarak belirlemiş ve ona sahip çıkmış bulunmaktadır. Bıraksanız mesir macunu da imal edip, Merkez Efendi camiinin kubbelerinden saçabilecek olan Zeytinburnu Belediyesi, Şifalı bitkiler parkı olarak belirlediği gayet geniş bir alanda, yüzlerce şifalı bitkiyi yetiştirmekte ve sergilemektedir. Böyle bir parkın, iki binin üzerinde endebit, şifalı bitkinin yatağı olan Manisa Dağımıza ne kadar yakışacağı tartışmasızdır. Yine de böyle bir şifalı bitkiler parkının Manisa´da kurulması için geç kalmış sayılmayız.

Manisa Belediyesince planlanan ve Spil Dağının geleceğini aradığı, tabii ki önce konaklama ve turistik tesislerin konuşulacağı, 1 ve 2 temmuz tarihli toplantılarda; "Mesir Macunu Bitkileri" parkları oluşturulması, bu örnekten hareket ile nadir bulunan bitkilerin, Manisa´da üretilmesinin teşvik edilmesi, şehir ekonomisine de bir katkı sağlayabileceği kuşkusuzdur.

Geçtiğimiz yıllarda, Zeytinburnu Geleneksel Tıp Festivaline katılarak, Mesir´ in Manisa´ya ait olduğunu kürsüden bir kere daha ilan Sayın Meclis Başkanımız, Zeytinburnu Belediye Başkanına tebessümle, sakın mesir karmaya kalkmayın gibilerinden, biz size burada dağıtmak için getiririz diyerek, Manisa Derneğinin getirdiği mesirleri sembolik olarak saçmış ve mesir macunun aidiyeti hakkında son noktayı koymuştur.

Manisa ile Zeytinburnu Belediyesi arasındaki, Merkez Efendi, Mesir ve Şifalı bitkiler hakkındaki bu tatlı rekabet, hiçbir zaman bir çekişme konusu olmasına fırsat vermeden, zevkli bir yarış havası içinde sürdürülmelidir. Ama bu yıl olduğu gibi de, meydan hiçbir zaman boş bırakılmamalıdır.

Av.Cemil Altınbilek
İstanbul Manisalılar Derneği Başkanı
avukat@cemilaltinbilek.com
info@istanbulmanisalilar.org