CEMİL ALTINBİLEK

Spil Geleceğini Aradı

Spil Geleceğini Aradı
Manisa Denge Gazetesi 10.07.2006,www.etvmanisa.com

SPİL GELECEĞİNİ ARADI,

Manisa belediye Başkanının daveti üzerine, 1 ve 2 temmuz 2006 tarihlerinde yapılması planlanan "Spil Geleceğini Arıyor" adlı, arama konferansına katılmak üzere, bir gün önceden İstanbul´dan hareket ederek Manisa´mızın yoluna koyulduk. Yine her zamanki gibi bizi ilk Spil Dağının heybetli manzarası karşıladı. Zira , Akhisar´ı geçer, geçmez Spil´in silueti görünür. Biz de şehrimize geldiğimizi anlar, biraz rahatlar ve oğluma Manisa´yı tanıtmak ve sevdirmek için yaptığım türküyü söylemeye başlarız; "karlı dağı gördün mü- yaylasında kaldın mı- bağlarında gezdin mi- benim canım Manisa´mın".

Spil´e halk arasında karlı dağ ve dumanlı dağ denir. Aslı Topkapı Sarayında olan ve Manisa´yı resmeden bir minyatürde şehrin bir tarafını saran dağların başında kar görüntüsü vardır. Manisalılar bu görüntüye aşinadır. Şehre pek kar düşmese de, kış aylarında dağın başından kar ve duman eksik olmaz. Belki bu yüzden ahali dağın yükseklerine yazın da pek çıkmaz, dağın eteklerindeki, çaybaşında, Mevlevihane etrafında veya topkale civarlarında gezinti yapmakla iktifa eder. Sultan yaylasında ve Turgut Alp köyünde evi olan az sayıda Manisalı dağın tadını çıkarır. Merak eden kimseler ise birkaç defaya mahsus spilin zirvesine yakın, at alnında pazar pikniğine çıkar, dağdan heveslerini böylece alırlar.

Ama dağın asıl kıymetini; coğrafyasını, bitki ve hayvan türlerini bilen, Manisa´ lı dağcılardır. Türkiye´nin en eski dağcılık kulüplerinden biri Manisa´dadır. Halen bu kulübün dağdaki, yürüyüş, tırmanış faaliyetleri devam etmektedir. Yakın zamanda Türkiye´nin birkaç yamaç paraşütü pistinden biri ve çalışmaları da dağımızda başlamıştır.

Yanı başımızdaki dağlar, bizlere huzur ve güven verir, ev veya iş yerlerimizden dağ manzarası seyredebilmek ise keyiflidir. Manisalının hafızasında dağ bir kurtarıcıdır. İstiklal harbi sonunda, Mehmetçiğin önünden kaçan Yunan askerleri Manisa´yı yakarlarken, halk dağlara tırmanarak, canını kurtarmış ve günlerce Manisa Yangınını buradan seyretmiştir. Manisa´nın daha eski tarihinde de saldırılardan korunmak için dağ eteklerine sandıkkale inşa edilmiş olup, kuşatmalarda halkın kale arkasına çıkarak dağlara sığındığı bilinmektedir.

Şimdi, Manisa dağının bir kere daha bir kurtarıcı olma vasfı aranmaktadır. Bu defa ki kuşatma ekonomiktir. Günümüzde kişiler, şehirler, ülkeler ekonomik kıskaçlar içinde, iş alanlarını ve refah seviyelerini artırmak gayreti içindedirler. Bu kalkınma faaliyetleri arasında, en hızlı ve zahmetsiz olanı ise bacasız sanayi diye tarif edilen turizmdir. Turizmde ise pazarlanacak objeler genellikle tabiatın veya tarihin bahşettiği zenginliklerdir.

Manisa Spil Dağına, tarih ve doğa gayet cömert davranmıştır. Mitolojideki ana tanrıça Kybele´den, ağlayan kaya Niobe´ ye, Fatih Sultan Mehmet´in Şehzadeliğinde avlandığı tepelerden, Şehzade Mustafa´nın Yayla köşküne kadar tarih bu dağdadır. Yüzlerce tür orijinal bitki ve çiçek koleksiyonunun, Manisa Lalesi baş tacıdır. Neredeyse insanlar arasında başıboş koşan yılkı atlarının başka bir örneği yakın bir coğrafyada yoktur. Bölgede hava sıcaklığı 35 derecenin üzerinde iken, Spil Dağı, 20 li derecelerde, devamlı ve hafif bir esinti ile, bir serinleme ve dinlenme iklimidir.

Ezcümle, Manisa Spil Dağı, eteğinde yaşadığımız bir cennettin zirvesidir. Böyle bir kıymeti önce Manisalı hemşerilerimize tanıtarak, istifadelerine sunmalıyız. Sonra da bölge, ülke ve dünya ölçeğinde, her türlü çağdaş iletişim imkanlarını kullanarak tanıtım ve pazarlamasını gerçekleştirebilmeliyiz.

Tabii ki önceliğimiz, tüm saydığımız, tarih, doğa ve çevresel değerleri koruyarak, Manisa sermayesi ile Manisa´ya getirisi olacak, tabiata uyumlu; doğa, sağlık ve spor tesislerini ve ulaşım vasıtalarını oluşturabilmek ve de Spil Dağını bir Manisa markası olarak tescil ve ilan etmek olmalıdır. Bu arama konferansı iyi bir başlangıçtır. Basın bülteni ile açıklanan, somut çalışmalar devam etmelidir. Manisa Spil Dağının geleceği parlamıştır.

Av.Cemil Altınbilek - İstanbul Manisalılar Derneği Başkanı
avukat@cemilaltinbilek.com- info@istanbulmanisalilar.org