CEMİL ALTINBİLEK

Üniversiteden Beklentimiz

Üniversiteden Beklentimiz
Manisa Denge Gazetesi/04.12.2006/www.etvmanisa.com

ÜNİVERSİTE´DEN BEKLENTİMİZ;

Manisa´ya katkısı olmasıdır.

Zira, mahalli olamayan bir Üniversitenin, evrensel olması da beklenemez.

Celal Bayar Üniversitesi´nin kuruluşundan itibaren Manisa´nın efkarı umum iyesine yaptığı katkı, maalesef geçen rektörlük döneminde görülmemiş, hatta duraksama ve gerileme gözlenmiş, Üniversite Rektörü, Manisa´nın kültürel ve sosyal hayatından çekilmiş, Rektörün Manisa ve Manisalı´ ya dargın olduğu söylenir ve yazılır olmuştu.

Bunun en somut örneği de, Üniversitenin bünyesinde bulunan, Manisa Yöresi Türk Tarihi ve Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi faaliyetlerinin durma noktasına gelmiş olmasıdır.

Kuruluşundan itibaren birçok konferansa ev sahipliği yapan Merkez, Manisa ile ilgili bir çok çalışmayı da kitap haline getirmiş, Sultan Külliyesi içindeki Darülşifa binasını, bir kültür Akademisine çevirmiş, kendisine tahsis edilmiş Mevlevihaneyi ihya ederek, yaşayan bir müze haline dönüştürmüşken, maalesef geçen rektörlük döneminde bu çalışmalara son verilmiştir.

Şimdi yeni atanan rektörü öncelikle kutluyoruz, sonra da; Üniversitenin yeniden yüzünü Manisa´ya döndürmesini bekliyoruz.

Celal Bayar Üniversitesinde, öncelikle Manisa kültürü ve tarihi üzerine tezler hazırlanmalı ve bu çalışmalar kitap halinde kamuoyuna sunulmalıdır.

Celal Bayar Üniversitesi Kültür Sanat Kulübü, bu yöndeki organizasyonları halkın içine taşımalı, Üniversite Korosundan, Klasik eserlerimiz yanında, Manisa Türküleri ve Ege Zeybeklerinin neşvesi yayılmalıdır.

Artık Üniversite ve Rektörünü, Manisa´nın her türlü sosyal ve kültürel organizasyonu içinde görebilmeliyiz.

Üniversiteye yeni atanan Rektör, Manisa´ya hayırlı uğurlu olsun.
avukat@cemilaltinbilek.com