CEMİL ALTINBİLEK

Değerlerimizi Yıpratmayalım

Değerlerimizi Yıpratmayalım
Manisa Denge Gazetesi/15.01.2007/www.etvmanisa.com

DEĞERLERİMİZİ YIPRATMAYALIM

Bu günlerde Manisa´mızın kıymetli araştırmacı-yazarı A. Haydar Aksakal´ın Manisa Mesiri hakkında hazırladığı son kitabı çıkıyor.

Ancak, kitap piyasaya çıkmadan bir sansasyon yaşandı. Değerli Ağabeyimiz Haydar Aksakal, kitabında yer verdiği bazı tarihi tespitlerini basın yolu ile komu oyuyla paylaştı. Mesirin ilk halka saçılma tarihinin bilinenden farklı olabileceğini, Hazfa Sultan´ nın vefatı ve Merkez Efendinin Manisa´da görevli bulunduğu tarihler arasında mukayeseler yaptı.

Bu haber üzerine Manisa´nın 50 yıllık Mesir Derneğinin yeni başkanı ve eski Başkanları farklı açıklamalarda bulundular. Bir anda sanki Mesir Geleneği yanlış biliniyor ve kutlanıyormuş gibi menfi bir hava esti.

Kısa bir süre önce de benzer bir olay yaşanmıştı.

Manisa´mızın milli mücadele kahramanı Müftü Ahmet Alim Efendi´ nin anıldığı 13.Aralık 2006 günlü panelde konuşmacılardan biri, Alim Efendi´nin doğum tarihi 1874 müydü, 1875 miydi gibilerinden teferruata girip, asıl anlatacağı kahramanlık mevzuuna zaman yetmeyince, başta bu makalenin yayınlandığı gazetede bile "Alim Efendi kahraman değil mi idi" diye başlık atıldı. Manisa en önemli Milli Mücadele Kahramanını nahak yere dile dolandı.

Bütün bu dikkatsizliklerden, özensizliklerden kaybeden Manisa olmaktadır.

500 yıla yaklaşmış bir Mesir geleneği, hiçbir vilayete ve hatta ülkeye nasip olmamış, bir tarihi mirastır. Bu gelenek Manisa´nın baş tacıdır. Yalnız tarihi ve kültürel bir zenginlik değil, Şehrimizin tanıtım ve turizmi açısından da çok önemli bir aktivitedir. Manisa´nın yanı sıra çevre il ve ilçelerin dahi ekonomisine katkıda bulunan bir festivaldir.

Tarihçiler, tarihi vakıaları tespit ededursun, bizler sahip olduğumuz değerlerin hakkını nasıl daha layığı veçhile vereceğimizi düşünelim ve uygulayalım. Değerlerimizi yıpratmayalım, tanıtalım, yaşatalım, yüceltelim.

Önder ve karaman kişiliği ile Alim Efendi, Manisa ve Batı Anadolu´ işgali karşısında milli mücadele için Müftü kimliği ile "cihat fetvası" vermiş, Yunan zulmünü vakıaları ile tespit edip, gerekli yerlere rapor ve telin etmiş, idama mahkum olmuş, çembere alınan evinden kaçarak kurtulmuş. İşgal karşıtı cemiyetler kurmuş, bu cemiyet ve toplantılarda başkanlık, temsilcilik yapmış, teşkilatçı ve mücadeleci kişiliği ile "işgal karşısında kadınlar gibi ağlamaktansa, erkekler gibi ölmeliyiz" diyerek, Ayan Meclisini bile milli mücadeleye davet etmiş, bütün bu faaliyetleri ile kurtuluş savaşının kıvılcımını çakanlardan biri olmuştur.

Böyle bir kahramanımıza bile, gereksiz çekişmelere girerek hakkını vermemiş olmanın hicabını duymayalım.

Manisa Müftüsü Alim Efendi adıyla tarihte yerini almış, bu kahramanın, Manisalı olmasının gururunu yaşayalım. Onu anacak, hatırlatacak anıtlar yapalım. Çocuklarımıza, yeni yetişen nesillerimize örnek gösterelim.

Manisa´nın bilinmeyen değerlerini araştırıp ortaya çıkaralım, ama bilinen değerlerine de zarar vermemeye itina edelim. Her ne kadar adı ve kitabının zikri geçti ise de, bu sözümüzün muhatabının Manisa sevdalısı olduğunu bildiğimiz A.Haydar Aksakal dostumuz olmadığını tekrar ederek, Haydar ağabey´e de yeni kitabının hayırlı ve uğurlu olması temennisiyle, sevgi ve saygılarımızı sunalım.

avukat@cemilaltinbilek.com