CEMİL ALTINBİLEK

İSTANBULDA MANİSALI İŞADAMLARI GECESİ

İSTANBULDA MANİSALI İŞADAMLARI GECESİ
MANİSA DENGE GAZETESİNİN 30.1.2007 GÜNÜ YAYINLANMIŞTIR

İSTANBUL´DA MANİSALI İŞADAMLARI GECESİ

İstanbul´daki Manisalıları çatısı altında toplayan Manisa İli Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimizin belirli periyotlar ile düzenlediği Manisalı işadamları yemeklerinden sonuncusunda; Manisa´daki işadamları ile, İstanbul´da yaşayan Manisa kökenli işadamları buluştular.

İstanbul, Beyoğlu, Galata Kuledibi Anemon otel´de gerçekleşen toplantıya 15´i Manisa´dan, 15´i İstanbul´dan olmak üzere 30 işadamı katıldı.

Toplantının sunum konusu ise, Spil Dağının Turizme ve Ekonomiye kazandırılması idi.

Söz alan konuşmacıların fikirleri, bazen beyin jimnastiği halinde tartışıldı. Manisa´nın tarihi ve kültürel değerlerinin de ön plana çıkarılması ile Spil Dağının doğal güzelliklerinin ve zenginliklerinin harmanlanarak turizme açılması konusunda katılımcılar hemfikir oldular.

Sıra, Spil Dağına ulaşım konusuna geldi. Misafir olarak katılan İsviçre´ li bir heyet, dünya uygulamalarından örnekler göstererek, Spil´ e ulaşım için, Mevlevihane Meydanından kalkıp, Spil´ in zirvesindeki At Alanı Meydanı´na ulaşacak bir "teleferik" tesisinin projeksiyonunu sundu.

Bu sunum, bana hemen, Türk şiirinin en büyük üstadı Yahya kemal´in bir beytini hatırlattı.

"benzetmek olmasın sana dünyada bir yeri,
eylül sonunda böyledir İsviçre gölleri."

Yahya Kemal bu dizeleri, Tevfik Fikret´in "sis" şiirine de atıfta bulunarak, İstanbul hasreti ile söylemişti.

Biz ise İstanbul´da Manisa hasreti çeken Manisalılardan olarak, ben şahsen kendimi bu dizelenin sihrine bırakıp, karşı perde de akıp geçen İsviçre dağlarının ve dağlar arasındaki göllerinin seyrine bıraktım.

Bütün dünyanın hayran olduğu bu dağ manzaraları ve dağ turizmi, bizim Manisa´mızda da neden olmasın? Diye düşündüm.

Bu sırada söz alan eski Manisa orman müdürü Sayın Ramazan Çakır; beyler bu dağ, İzmir´de yok, Aydın´da, Muğla´da, Denizli´de yok. Bu dağın kıymetini bilin dedi.
Hakikaten de bölgede dağ turizmi için başka bir alternatif yoktu. Zaten Manisalının da artık ovadan başını kaldırıp, bu dağdan da istifade etme zamanı gelmişti.

Manisa için, dağ turizminde bölgede cazibe merkezi olabilme fırsatı doğmuştu.

Sadece tartışma, ulaşımın, var olan yolun ıslahı ile mi? Yoksa teleferik ile mi? Sağlanacağı veya ulaşım ile birlikte bir otel inşaatına başlanılıp, başlanılamayacağı noktalarında yoğunlaştı. Yani Manisalı Spil Dağının yaşama ve ekonomiye katılmasına çoktan karar vermişti. Yalnızca bunun yöntemi görüşülüyordu.

Son yirmi yılda kabuğun yırtmış ve büyük bir gelişme hamlesine kalkmış olan Manisa´ya da çehresine katkıda bulunacak böyle büyük projeleri gerçekleştirmek düşmektedir.

Spil Dağının turizm ve ekonomiye katılması için gerekli siyasi iradenin var olduğunu biliyoruz. Manisalı İşadamlarımızın da, Spil Dağına yatırım yapmaya hazır olduklarını gördük.

Öyleyse, kuvveden fiile geçme zamanıdır. Vesselam

info@cemilaltinbilek.com