CEMİL ALTINBİLEK

MANİSA MİLLETVEKİLİ

MANİSA MİLLETVEKİLİ
MANİSA DENGE GAZETESİNİN 13.8.2007 TARİHLİ NÜSHASINDA YAYINLANMIŞTIR.

MANİSA MİLLETVEKİLİ

CHP Manisa milletvekili Erdoğan Yetenç Patisinden istifa ettiğini açıkladı.

Açıklama bu kadar ile kalsaydı belki bizim için bir konu olmazdı. Ama sayın milletvekili devamla; kararını gözden geçirmesinin ve başka bir partide politika yapmasının söz konusu olmadığını vurguladıktan sonra, "TBMM´de Manisa Milletvekili olarak görevini sürdüreceğini" ifade etmiştir.

Bu son söz, Manisa sevdalılarını bir anda göreve davet etti. İster, istemez Sayın Yetenç´in Manisa´nın nesrinde olduğunu, milletvekili olduğu dönemlerde Manisa ile ilgili bir çalışma yapıp, yapmadığını, herhangi bir kanun teklifi verip, vermediğini, sorgulamamız zorunluluğunu doğurdu.

Çünkü, üç dönemdir CHP´nin ilk sıralarından Manisa Milletvekili seçilen Yetenç ve diğer CHP milletvekili Manisalımıdır? Manisa´ya ilgileri ne derecededir?

Sayın Milletvekillerin Manisa´da evi, ofisi, dağda yaylası veya ovada bağı var mıdır?

Yahut bu şahısların, Manisa´nın herhangi bir köy veya kasaba ile soyağacı bağlantısı bulunur mu?

Adı geçen vekiller, Manisa´nın çarşısına, pazarına en son ne zaman, ne için gitmiştir.

İlk üç etabını katlayan dördüncü etabı faaliyete geçmekte olan Organize Sanayi Bölgesini veya yanındaki küçük sanayi çarşısını bilirler mi? Sorunlarından haberleri var mıdır?

Spil dağlarının zirvelerinde sadece bir hafta için açan dağ lalesi anemonları hiç görmüşler mi dir?

Manisa´nın zümrüt ovasındaki uçsuz, Bucaksız sultani üzüm bağlarının arasında gezmişler mi dir?

Manisa Köylüsünün, çiftçisinin, hayvancısının, esnafının, sanayicisinin derdini dinlemiş mi dir? Onların arasında yerileri var mı dır?

Ulu parkta hangi aralıklar ile çay içer, ne zaman Ulu Cami´den Manisa´yı seyretmeye çıkmışlardır? Muradiye Camiinin dünyaca meşhur harikulade İznik çinilerinin rengini bilirler mi? Çarşının orta yerindeki Rum Mehmet Paşa Bedesteninden haberleri var mı dır?

Manisa´nın tarihi tren istasyonundaki asırlık çınar ağaçları ile konuşmaya giderler mi? Yahut kırtık-çatal mezarlığında ana dedeleri, baba dedeler yatar mı? Bayram arife´lerinde mersin dalları satın alırlar mı?

Daha ileri gidip, Manisa Yangınında Nineleri 5, 10 yaşlarında iken anasının sırtında Dağa tırmanmışlar mı? Sonrada çatal tarafından şehre giren Mehmetçiğin boynuna sarılmış, İzmir istikametinden getirilen Yunan ve Rum esirlerinin yüzüne tükürmüşler mi dir?

Tabiî ki bunlardan yaptıkları da vardır, ama yapamadıkları çok daha fazla olduğundan şüphe yoktur. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisinin seçim sürecinde de şiddetli kavgalı olduğu basına yansıyan iki Manisa milletvekili de, aslen Manisalı değildir. Manisa ile de pek ilgileri yoktur.

Pekâlâ, her iki sayın vekil, kendi memleketlerinden milletvekili adayı olabilirler veya İstanbul, Ankara gibi kozmopolit şehirlerden seçilebilirlerdi.

Manisa´dan milletvekili seçilmek de Manisalılara kalmalıydı.

Zira, Manisa asırların şahsiyet kazandırdığı köklü bir vilayettir.

Hiçbir siyasi partinin de arka bahçesi değildir.

İşte bütün sorun da buradadır. Yoksa Sayın Erdoğan Yetenç´in ne şahsı, ne istifası, ne de politik hayatı biz Manisalıları ilgilendirmezdi.

Ama ne yazık ki, parti genel başkanına yakınlığı ile bilinen iki CHP milletvekilinin de Manisa için yapacağı pek bir hizmetin olabileceğine inanmamız mümkün değildir.

Bu şahıslar seçimde Manisa´yı kullanmasalardı, gerek memleketlerine, gerekse Ülkemize hizmet beyanları daha samimi olurdu. Mensubu oldukları siyasi parti de, hak ettiği teveccühü görür, yerinde saymaz, TBMM aritmetiği de, daha mütenasip olur, radikal partiler tabanlarının çok üzerinde oy alamaz, bazı partiler de suni olarak büyümez, temsilde adalet olur, Demokrasimiz daha gelişebilirdi.

Temennimiz, bundan böyle aynı hataların yapılmamasıdır. Vesselam.

Cemil ALTINBİLEK

MANİSA DENGE GAZETESİ 13.08.2007
www.etvmanisa.com - yazarlar bölümünde