CEMİL ALTINBİLEK

MEVLANA YILINDA MANİA SEMPOZYUMU

MEVLANA YILINDA MANİA SEMPOZYUMU
MANİSA DENGE GAZETESİNİN 29.9.2007 GÜNLÜ NÜSHASINDA YAYINLANMIŞTIR

MEVLANA YILINDA MANİSA SEMPOZYUMU

Birleşmiş Milletler Eğitim ve Kültür Kurumu-UNESCO, Kültür Bakanlığımızın önerisi ile doğumunun 800. yılı münasebetiyle 2007 yılını, tüm dünyada, "Mevlana Yılı" olarak ilan etmiştir. Bu vesile ile yurt içinde ve dışında çeşitli etkinliklerle Mevlana anılmaktadır.

Ancak yurtiçinde, bu anma programlarının çok yaygın olmadığı, basın ve görüntülü medyanın da, bu konuya yeterince yer ayırmadığını görüyoruz. Ne de olsa günümüzde medyaya magazin hâkim, Mevlana ise gayet ağır bir konu.

Hâlbuki 1991 senesinde UNESCO tarafından ilan edilen Yunus Yılı, başta TRT olmak üzere basın-yayın kuruluşlarının oldukça ilgisini çekmişti. Hatta İstanbul´dan bir duruşmaya giderken arabamın radyosundan spikerin "ben gelmedim dava için, benim işim sevgi için - dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim" dizelerini okumasından etkilenmiş, hemen ilk Yunus ilahimi bestelemiştim. Demek ki radyo, televizyon ile izleyiciye ulaşmak önemli.

Tüm dünyada Mevlana, kültür ve hoşgörü abidesi olarak çeşitli platformlarda anılırken, bizde sadece ilim ve kültür merkezleri harekete geçmekte ve akademik toplantı ve sempozyumlar öne çıkmaktadır. Bu duruma da şaşırmamak gerekir. Zira Mevlana´ya da yakışan seçilmişler arasında akademik toplantılarda anılmak ve sevenlerinin gönlünde yer edinmektir.

Biz Manisalılar için gurur verici taraf ise; Mayıs ayında İstanbul ve Konya´da düzenlenen Uluslar arası Mevlana Sempozyumlarından sonra Manisa´da bir uluslar arası sempozyumun yapılabilmesidir. Manisa´da kurulu "Mevlana Araştırma Kültür ve Sanat Derneği"nin (MAKSAD) öncülüğünde ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi ile Manisa Belediyesinin katkıları ile "Uluslar arası Türk Tasavvuf Kültürü ve Mevlana Sempozyumu" düzenlenmiştir.

Hem de bu Uluslar arası Sempozyum, 29 ve 30 Eylül 2007 tarihlerinde Manisa´nın başına taç gibi oturmuş olan ve kendi adını verdiği tepe mevkide, "Manisa Mevlevi hanesi"nde yapılması daha da anlamlıdır. Sempozyumun danışma ve bilim kurulunda muhtelif üniversitelerden 12 profesör ve 10 doçent bulunmakta, 55 üniversite mensubu ayrı tebliğler sunmaktadır.

Bu tebliğlerde; Mevlana´nın aşk, akıl ve felsefe anlayışından - mesnevi aynasında cennet ve cehenneme, Mevlana´nın dostluk kavramından - Mevlana´nın evrenselliğine veya dinler üstülüğü veya dini çoğulculuğuna, mesnevide nefis kavramından - bölgemizde yaşamış Mevlevi şahsiyetlere kadar geniş bir yelpazede Mevlana terennüm edilmektedir.

Zira Mevlana çok yönlü ve zengin bir bilgi ve kültür birikimine sahip olup, her mizaç ve meşrebe hitap etmektedir. Bu halini Mevlana, "bir ayağım sabit, diğer ayağımla 72 milleti dolaşırım" sözü ile açıklamaktadır. Hatta zamanının Hint´de, Çin´de bile anlatılmakta olan binlerce hikayeyi mesnevisinde anlatıp, arkasından hikmetli neticeler çıkarmasını eleştirip, kurt-kuş hikayeleri anlatıyor diye kendisini eleştirenlere "ben Kuranın bendesiyim deyip" şu dörtlük ile cevap vermiştir.

Men bende i Kur´anem, eger can darem, (Canım bedende oldukça Kuranın kuluyum,)
Men hak i reh i Muhammed i Muhtarem, (seçilmiş Muhammed´in yolunun toprağıyım,)
Ger nakli koned cuz in kez guftarem, (birisi sözlerimden bundan başka söz naklederse,)
Bizarem ez u vez an suhan bizarem. (o nakledenden de bezmişim, bu sözlerden de bezmişim.)

Ayrıca faal bulundukları dönemin, güzel sanatlar akademileri olduklarından şüphe olmayan Mevlevihanelerde meşk edilen musiki, hüsnü hat, tezhip ve ebru sanatlarına bir hatırlatma kabilinden, aynı tarihlerde ve yerde hat ve ebru sergilerinin olacağını, musiki ile ibadeti birleştiren bir "sema" gösterisinin de sunulacağını belirtelim.

Geçen yıl, 2006 Eylül sonunda da, Manisa´da benzeri bir Mevlana Sempozyumu tertip edilip, başarı ile icra edildiğini hatırlatır ve her iki toplantıda emeği geçenlere şükranlarımızı sunarız.

Demek ki, Manisa´mızda hem seçilmişler, hem de Mevlana´yı gönlünde barındıranlar hala mevcut. Ne mutlu bizlere.

Cemil ALTINBİLEK
Manisa İli Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği-İSTANBUL
Onursal Başkanı - avukat@cemilaltinbilek.com
Manisa Denge Gazetesinin 29.09.2007 günlü nüshasında yayınlanmıştır.