CEMİL ALTINBİLEK

ÖRNEK BİR MANİSALI GAZANFER SANLITOP

ÖRNEK BİR MANİSALI GAZANFER SANLITOP
MANİSA DENGE GAZETESİNİN 10.12.2007 TARİHLİ NÜSHASINDA YAYINLANMIŞTIR

ÖRNEK BİR MANİSALI;
GAZANFER SANLITOP

Bu hafta Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, Gazanfer Sanlıtop´a "USTALARA SAYGI" ödülü verdi. Hem de bir üst başlık, "ölümleri beklemeden" ibaresini taşıyordu. Kadri, kıymeti hayat iken bilmek ve değerlerimizin yüzlerine karşı hakkını teslim etmek, nefsinin kordanında dolanıp, benlik mücadelesi veren insanoğluna pek kolay gelen bir davranış örmeği olmasa gerektir.

Ama Gazanfer Sanlıtop´u tanıyanların bu konuda çok zorlanmayacaklarını rahatlıkla ifade edebilirim. Zira Gazanfer Sanlıtop bilgelik konumuna yükselmiş bir usta, müşfik bir eş, yol gösterici bir baba ve ailenin tüm kuşaklarını sevgi ve saygı ile bir arda tutan kuvvetli bir zamk. Elli beş ülkeye ihracat yapan bir imalatçı- elektronik firmasının ve Avrupa ikincisi seçilmiş matbaa-ofset şirketinin aile fertleri ile birlikte kurucusu ve yöneticisi, fakat bütün bu maddi başarılara rağmen, bir gönül adamı, mütevazı bir insan.

Yahya Kemal Üstadın, "Düşünce" şiirinin son beytinde söylediği gibi;

Ölmek değildir ömrümüzün en feci işi,
Müşkül budur ki ölmeden evvel ölür kişi.

Mertebesine ulaşmış biri. Bu mısralar Sanlıtop´a yakışıyor. Ve hatta onu anlatıyor. Gazanfer Sanlıtop, midesinde kötü bir hastalık peyda olduğunu öğrendiğinde önce tevekkül ediyor, sonra hayattan kaçmıyor, hayata da sarılıyor. Gençlik yıllarında bıraktığı şairliği nüksediyor.

"Sönmezmiş hiç sevdalar" küllenirmiş sadece
Yıllara aldırmadan gizlenirmiş öylece
En ufak esintide kor olurmuş yeniden
Sevgilinin yolları beklenirmiş her gece.

Dizeleri ile başlayan bir şiir kitabı ortaya çıkıyor.

Rumeli´nden intikal görenekler ile doğup ilk çocukluk günlerini geçirdiği Gölmarmara kasabasına, Manisa lisesinden, İstanbul Teknik Üniversitesine, anılarını "Saklım Gizlim Yok" diyerek kitaplaştırıyor. Meslek hatıraları ve işindeki başarı grafiği "benim kanserim" ve "Kuvözde Çocuk büyütmek-girişimcilik el kitabı" adı ile başka bir kitaplara doluyor.

Büyük amcası Çanakkale´de Küffarın Yarım dünya zırhlısını batıran bataryanın komutanı Yüzbaşı Mehmet Hilmi´nin aile içinde yaşayan hatıraları "Çanakkale Geçilmedi" adlı bir roman oluyor. Bu kitabın 2006 18 Mart Çanakkale zaferinin yıldönümünde 150.000 adet nüshası, günlük bir gazete yanında, cüzi bir fiyat ile dağıtılıp aynı gün tükeniyor. "Cepheden Cepheye bir ömür" adı ile genişletilmiş yeni baskıları yapılıyor.

Tabii ki Gazanfer Bey, Ukba´ya da hazırlanıyor. Son derece modern ve çağdaş bir yaşamı benimsemiş olan Sanlıtop; Eşini, dostunu alıp, Hacca gidiyor. Kâbe´yi tavaf ederken kendinden geçip, bir anda "PERVANE" olduğunu bir çırpıda şöyle anlatıyor.

Kayboldu tüm boyutlar, bir noktayım evrende.
Görünmek ümidiyle, kapında dönüyorum.
Hiçliği yaşıyorum şu koskoca alem de,
Pervaneler gibiyim, dönüyor dönüyorum.

İşte böyle bir duygu selini, hicaz makamında bir kaba doldurmadan olmazdı. O da bize nasip oldu.

Kıymetli dost Gazanfer Sanlıtop başarılı iş hayatı üzerine, on iki kitap sığdırmış, şair, edip ve bir o kadar da hoş sohbet bir insan. Elli kusur yıldır hatırını sormadan edemediği Manisa Lisesinden efsanevi Edebiyat öğretmeni Nazik Erik Hoca hanıma gösterdiği vefa örneği ile henüz bir yaşındaki torununu kahvaltıda yanında görebilmek için, bahçede kurdurduğu masadaki cezp edici figürleri de ona yakışıyor. Ustalara saygı programında kendisini yeni tanıyan bir konuşmacının onda, "17 yaşın heyecanı ile 67 yaşın olgunluğunu birlikte müşahede ettiğini" vurgulaması da isabetli bir tespit. Tıpkı eskilerin deyimi ile, "Cemal ve Celal´in cem olmasından Kemalatın zuhur edeceği gibi." Olgunluğu sevgi ile yakalamış. "Burada sevgi var" ve "Mutluluğun şifreleri" kitapları, kendisinde hal edinilmiş sevgi şifrelerini fısıldamaktalar. Bu günlerde satış rekorları kıran "istemekle, elde edilebileceğini" ana fikir olarak işleyen bir kitaba karşı, burada "ruh, gönül ve sevgi" gibi manevi kavramlar yok diyerek, oturup Türk-İslam tasavvufu ve Mevlana kıssalarını fizik kuralları ile harmanladığı "Çekim yasası" adlı yeni bir kitabını hazırlayabilmesi de yine bu birikim ve kabiliyetlerini ortaya koyuyor.

Kendisini ziyaret edip, İstanbul´daki Manisalılar derneği çatısı altına davet ettiğimizde yine aynı bilgelikle, sade Manisalılık yetmez, hele biraz sizi izleyelim bakalım, öyle karar verelim diyen Gazanfer Sanlıtop, bir müddet sonra aramızdaki yerini alarak, bize maddi ve manevi güç vermeye devam etmektedir.

Cemil ALTINBİLEK
İstanbul´daki Manisalılar
Onursal Başkanı

Manisa Denge Gazetesinin 10.12.2007 günlü nüshasında yayınlanmıştır.
www.etvmanisa.com internet sitesi yazarlar bölümünde mevcuttur.