CEMİL ALTINBİLEK

ZAKKUM GEÇİDİ

ZAKKUM GEÇİDİ
Manisa karayolundaki zakkum çiçekleri Manisanın süsüydü. Manisa Denge Gazetesinin 21.04.2008 günlü nüshasında yayımlanmıştır.

ZAKKUM GEÇİDİ

Geçen günlerde bir dostumuz köşesinde Manisa-İzmir oto yolunda yok olan, zakkumlardan bahsetti. Epeyce bir zamandır ben de bu konuyu açmak istiyordum. Yazmaya vesile oldu.

Otuz yıla yakın bir zamandır İstanbul´da yaşadığımdan ve de mesleğim icabı, İstanbul, Manisa, İzmir arasında gidip, gelirim. İstanbul´da da Manisa bahsi geçince laf döner dolaşır bana gelir.

Manisa ile fazlaca ilgili olduğumu görenler ister istemez Manisa ile ilgili bir gözlemlerini, bana aktarmaya çalışırlar. Çoğunluk Bodrum, Marmaris gibi güneydeki tatil yörelerine giderken Manisa´dan geçmişlerdir. Yine genellikle Manisa´nın şehirlerarası otoyolu üzerinde imaj uyandıracak bir tesis veya yapılar topluluğu olmadığından şehir merkezi hakkında bir fikir edinemediğini ifade ederler. Ben de sözü alır, Şehrin Dağ eteklerinden başlayarak, kademe, kademe ovaya doğru yayıldığını, Selçukludan, Osmanlıya Cami, Medrese, Han, Hamam tarihi mekânların yerli yerinde, gayet de bakımlı bir halde bulunduğunu ve Manisa´nın tarihi yerlerinin yanında, park ve bahçeleri ile yemyeşil ve tertemiz mamur bir kent olduğunu anlatır dururum.

Benim bu ateşli tanıtımım karşısında, yolcuların Manisa´dan geçerken akıllarında kalan en güzel manzaranın İzmir´e doğru ilerlerken kilometrelerce devam eden "Zakkum Çiçekleri" olduğunu ifade etmelerine de alışmıştım.

Ancak bu yol üzerinde yapılan genişletme çalışmaları sırasında Zakkumların da yok olduğunu, ne yazık ki, yerlerine yenilerinin de dikilmediğini görüyoruz.

Hâlbuki şehrimizin iklimine uyumlu ve budanan dalların daldırılması suretiyle bile tutan ve yaz, kış yeşil ve de yılın büyük bir kısmını pembe, kırmızı, Beyaz renkli çiçekleri ile bezenmiş olarak geçiren bu bitki şehrimizi ile anılır olmuş ve oto-tatil yolunu şenlendirmiştir. Hemen ilave edeyim ki, Balıkesir çevre yoluna dikilmiş olan zakkumların kışın kurumuş olduğunu da gördüm. İstanbul, Silivri´deki yazlığıma diktiğim zakkumlar da her kış kurur, yazın bir kısmı cılız olarak yeşerir. Manisa´ da ki zakkumların yaz-kış yeşil ve çiçekli kalması iklim ve coğrafyamızın bir lutfudur.

Çocukluğumuzda İzmir, İstanbul oto yolu, Karaköy semtinden, eski garaja şehrin içinden geçerdi, şimdiki otoyol, yaklaşık otuz yıl önce şehir dışına taşındı ve tam çevresi imar ve ihya olmuştu ki, şimdi yeni bir çevre yolu daha inşa ediliyor. Bu yolun çevresini imar etmek kolay değil, ama zakkumlarla şimdiden süslemek mümkün. Tabiî ki bu Manisa´nın simgesi ve nirengi noktası haline gelmeye başlayan Milli Egemenlik Anıtından, Süreyya piknik alanına, Çiçekli rampasından, Sabuncu beline kadar Manisa sınırının devam ettiği, çam ağaçları ile yükselen dağ eteklerinin kenarlarında eskisi gibi arzı endam edebilmelidir.

Manisa´mızın vitrini olan ve günde elli, altmış bin aracın geçtiği belirlenen İstanbul, İzmir, Bodrum şehirlerarası oto yoluna yapılacak yatırım heba olmaz. Çünkü şehirlere yollar can verir ve ekonomik hareketlilik getirir. Manisa´nın bu oto yola tabelalarla yapacağı reklâm çalışmaları dahi, basın-medya tanıtımından etkili olacaktır.

Zakkumlar ise, yakaladığımız yeşil ve çiçeklerle bezenmiş şehir imajımızı devam ettirecektir.

Resmi veya sivil her örgüt veyahut eline Zakkum dalını alan her Manisalı yol kenarına daldırabilir. Bunun için henüz vakit geçmiş değil, bereketli nisan yağmurları toprağı suladıkça, zakkumlar dikilebilir, budanan zakkumlar da eskisinden daha gür çıkar.

Daha önce başarılmış, böyle bir Kampanya Manisa´da daim olmalıdır.

Cemil ALTINBİLEK

Manisa Denge Gazetesinin 21.04.2008 tarihli nüshasında yayımlanmıştır.