CEMİL ALTINBİLEK

VALİ VAKFA SAHİP ÇIKTI

VALİ VAKFA SAHİP ÇIKTI
Manisa Denge Gazetesinin 28.07.2008 tarihli nüshasında yayımlanmıştır.

VALİ VAKFA SAHİP ÇIKTI

Manisa´ya geçtiğimiz ay atanan Vali Celalettin Güvenç, Manisa´nın yıllardır kanayan "Vakıf" yarasına, parmak basarak, göreve başlamasından çok kısa bir zaman geçmesine rağmen, bu sorunu önemseyip, sahip çıktı.

1950´ yıllarda kurulup, 1960´lı yıllarda vakıf statüsüne geçen ve malvarlığını Manisa´nın maddi, manevi değerleri ile oluşturan Manisa Yüksek Tahsil Öğrenci Yurdu Vakfı, kurucularından merhum Nusret Köklü´nün Manisa Milletvekili olarak Ankara´ya gitmesi ve diğer taraftan da Ankara Cebeci´de bir Manisa Öğrenci Yurdu inşaatına başlanması sebepleri ile Manisa´dan Ankara´ya nakledilmişti. Bilahare geçen zaman içinde bu vakfın yönetimi sadece, genel sekreterlik görevini yürüten Kızıkoğlu ailesi uhdesinde kalmış ve adeta bir aile vakfı gibi, gözlerden ve bilhassa da Manisa´dan uzak yönetilmişti.

Hatta daha vahimi Vakıf mütevellisinin-yöneticisinin atanmasında Manisa Valiliğinin Onay verme şartı gereğince, vefat eden mütevelli heyeti üyeleri yerine yapılan atamalara Onay isteyen Vakfa, böyle bir gereklilik görülmemiştir diye cevap verilmiş, yani Vakıf dosyalarının evveliyatı Vilayette bulunamadığı anlaşılmıştır.

Aynı şekilde Vakıf kuruluşuna katılmış olan aynı isimli dernek, Vilayetçe kapatıldığından Vakıf içindeki temsil hakkı Manisa İl Özel İdaresine geçen Mütevelli atama hak ve yetkisi, geçen onlarca yıl içinde unutulmuş ve Vakıf bu yönden de takipsiz kalmıştır.

Manisalı Yüksek Tahsil öğrencilerine burs verebilmek için uğraş vermekte olan, İstanbul ve Ankara´daki Manisa Dernekleri, nerede ise tesadüfler sonucu, herkesten ve bilhassa Manisalılardan gizlenen bu Vakfı tespit ederek, yöneticisi ile irtibata geçmişlerdir.

Ancak, adı geçen vakıf yöneticisi, vakfın kamu yararına bir çalışan vakıflardan olduğu mazereti arkasına sığınarak, tüm ülke sathında öğrencilere burs verdikleri gerekçesini de öne sürerek, Manisa Derneklerinin gönderdiği Manisalı öğrencilere burs vermemiş ve dahi Vakfın kapısına kadar giden, bir önceki Valimiz Refik Öztürk Beyefendiye de, aynı cevabı vererek, asıl kuruluş gayesi olan ve malvarlığını da borçlu bulunduğu Manisa´dan kopuk tasarruflarını savunabilmiştir.

İstanbul Manisalılar Derneğinden bendenizin, Ankara Manisalılar derneğinden Ali Taha Özyadınlı ve Ali Suat Ertosun´nun, Manisa Mesir Derneğinden Ahmet Kurşun ve Tezcan Karadanışman gibi bir gurup Manisa Sevdalısının, gerek köşelerindeki yıllardır süregelen takipçi tutumları, gerekse her türlü platformda oluşturdukları gündem ile konu; Ulusal Basına kadar taşınmış ve Takvim Gazetesinin 8. Mayıs 2008 tarihli nüshasında " Kendine Vakıf"ve "Vakıf Holding" Manşeti ile birinci sayfadaki en çarpıcı haber olarak yer almış, ertesi gün ise Vakıflar Genel Müdürünün aynı gazetedeki beyanatı ile adı geçen Vakıf hakkında soruşturma başlatıldığı Kamu Oyuna duyurulmuştur.

İşte Manisa´nın bu kadar güncel ve önemli sorununu derhal keşfedip, üzerine giden ve Vakfın Başkanı dahi olmayı kabul ettiğini öğrendiğimiz, genç ve dinamik Valimiz Sayın Celalettin Güvenç´i ne kadar takdir ve tebrik etsek azdır.

Teşekkürler Sayın Valim, Ulu Cami çevresinin kurtarılmasına, Manisa Çarşısının yeniden ihya edilmesine, Manisa´nın tarih ve kültür kokan eserlerinin muhafazasına ve çevrelerinin düzenlenmesine, Manisa Lalesinden, Mesirine - Ünlülerinden, Ansiklopedisine Manisa değer ve Markalarının oluşturulmasına ve korunmasına kadar da aynı duyarlılıkla destek verip, sahip çıkacağınıza inanıyoruz. Manisa´ya hizmetlerinde şimdiden kolaylıklar dileriz.

Cemil Altınbilek
Manisa İli Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma
(İstanbul´daki Manisalar) Derneği Onursal Başkanı